Feng Shui a interesy

FENG_SHUI

Dziś coraz więcej korporacji zwraca się do ekspertów feng shui, ponieważ właściciele firm dostrzegają potrzebę przekształcania swoich korporacji. Ma to na celu sprostanie wymaganiom szybko zmieniającego się świata. Miliony dolarów, funtów i euro rocznie inwestuje się w korporacyjne feng shui, aby pomóc w budowaniu solidnych podstaw stabilności, wydajności i dobrobytu w biznesie.

Financial Times pisze: „Firmy, w tym Virgin Atlantic, Hongkong i Shanghai Bank, używają feng shui do zwiększania swoich zysków. Architekci czekają w kolejce, aby dowiedzieć się, jak zmaksymalizować korzystny przepływ energii w budynkach, podobnie jak agenci nieruchomości. ”

Które korporacje używają feng shui

Lista organizacji korporacyjnych, które korzystały z feng shui, to Coca-Cola, Orange, HSBC, British Airways, Hiscox Insurance, Hilton Hotels, Marriott Hotels, BRE (Building Research Establishment), NHS i wiele innych.

Korzyści z korporacyjnego feng shui

 • dostosowanie środowiska korporacyjnego do kultury korporacyjnej
 • optymalne, wygodne i bezstresowe środowisko pracy
 • zrównoważone skoordynowane środowisko dla wydajnego i stabilnego wzrostu
 • większa satysfakcja z pracy
 • większe poczucie kontroli
 • większa pewność siebie
 • zmniejszenie obciążenia pracą i rzadsze absencje personelu
 • produktywne środowisko w celu zwiększenia produkcji i zysków
 • większa decyzyjność
 • zachęta do inspiracji, motywacji i innowacji
 • większa kreatywność i lepsza komunikacja
 • lepsza jakość pracy zespołowej, interakcji personelu i wyższego morale
 • zmniejszenie nakładów
 • efektywniejsze zarządzanie
 • odpowiednie logo i identyfikacja wizualna na miarę XXI wieku

Koszt stresu związanego z pracą

Stres w miejscu pracy stanowi globalny problem. Pogrzebałam nieco i dotarłam do danych na przykład z Wielkiej Brytanii. Niestety nie mogę znaleźć danych na temat tego samego problemu w Polsce. Otóż stres związany z pracą, lęk i depresja stanowią ponad połowę wszystkich zwolnień lekarskich z powodu złego stanu zdrowia w Wielkiej Brytanii (według Health and Safety Executive – rządowej agencji ds. Opieki w miejscu pracy), z rekordowo wysokim wynikiem 15,4 mln utraconych dni w 2017 r.

Szczególnie tym problemem dotknięte są kobiety, ponieważ to na nie najczęściej spada obowiązek lawirowania pomiędzy życiem domowym i zawodowym. Przyjazne środowisko pracy może złagodzić niektóre środowiskowe czynniki stresujące i stworzyć atmosferę skuteczności i wydajności opartą na równowadze pracy i relaksu.

Pomyślne miejsca pracy mają zharmonizowane energie yin i Yang. Na przykład dodanie roślinności w oparciu o dobrze zbadany efekt biofilii może zwiększyć wydajność, kreatywność i zmniejszyć stres, a także promować dobre samopoczucie w miejscach pracy. Dzięki ergonomii, psychologii środowiska, praktycznie zaprojektowanej przestrzeni i praktycznemu zastosowaniu feng shui można stworzyć zrównoważone, harmonijne i produktywne miejsca pracy dla dobrze prosperujących korporacji.

Funkcją każdego budynku, w którym pracują ludzie, powinno być wspieranie ich w realizacji krótko- i długoterminowych zamierzeń ekonomicznych. W perspektywie feng shui wystrój takiego budynku powinien sprzyjać większej efektywności, a nie tylko odznaczać się walorami estetycznymi. W takim środowisku pracownicy mogą osiągać lepsze rezultaty tym samym, a nawet mniejszym wysiłkiem i bez niepotrzebnych stresów.

W świecie rynkowej rywalizacji efektem tych zabiegów będzie umocnienie pozycji firmy w stosunku do jej konkurentów.

Innym pomocnym podejściem może być zastosowanie metod feng shui w odniesieniu do konkretnego problemu, z jakim boryka się firma. W latach 1998-99 wyniki Coca-Coli spadły, giełda upadła, nastąpiło zamieszanie wśród personelu, a perspektywy firmy były ponure. Kryzys miał ogromny wpływ nawet na ten najbardziej zaawansowany i innowacyjny system zarządzania w Stanach Zjednoczonych, jaki posiadała Coca-Cola.

Nikt nie wiedział, co robić, był to czas, kiedy na szali losu zostało złożone życie tej potężnej korporacji. W amerykańskiej siedzibie Coca-Coli odbyło się posiedzenie rady dyrektorów i podjęto decyzję, która wstrząsnęła światem!

4 czerwca 2000 r. do siedziby głównej Coca-Coli w Atlancie został zaproszony najsławniejszy mistrz feng shui z Hongkongu. W tym czasie James Chestnut, wiceprezes wykonawczy Coca-Coli, ogłosił pracownikom, że Coca-Cola wprowadza feng shui, filozofię 3000 lat historii i idealnej harmonii między życiem a środowiskiem pracy i przyrodą, do centrali firmy.

Feng shui może być też pomocne w poszukiwaniu nowych możliwości ekspansji dla firmy rozwijającej się.

Dobroczynny wpływ feng shui na całą firmę idzie w parze z takim samym wpływem na karierę pracowników. Pomaga ono uaktywnić ukryte energie, aby służyły osiąganiu wytyczonych celów, zamiast ich osiągnięcie utrudniać.

Życzę Ci, aby Twoja firma wspięła się na wyżyny!

JEŚLI POWYŻSZY TEKST CIĘ ZAINTERESOWAŁ, ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ.

JEŻELI CHCIAŁ(A)BYŚ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT RÓŻNYCH ROZWIĄZAŃ, SUBSKRYBUJ MOJEGO BLOGA.

OTRZYMASZ WTEDY WPISY BEZPOŚREDNIO NA TWOJEGO E-MAILA.

Start the conversation

Let's start a personal, meaningful conversation.

Example: Practical philosopher, therapist and writer.

Link copied to your clipboard